budgeting

Money v. Time Kickoff

This month’s experience for Someone Else’s Shoes is two-fold.  The two most common conversations that come up when discussing a diet based on real/whole/traditional foods are the money involved and the time involved. I believe that we can eat a real food diet based on whole, high quality ingredients for an average amount of money. …

The Frugal Zealot v. the Time Zealot

When the discussion of real food comes up one of two things is almost always mentioned. Cost and time. Many people believe that a diet based on real/whole/traditional foods is monetarily out of reach for the average person. Yes, high quality fats and proteins are more expensive than their lower quality counterparts. Yes, buying organic …

Thrifty Food Plan: Shopping Results Week 2

$172 per week, two weeks, family of 5, real food. That is the current experience as part of the series Someone Else’s Shoes.  We’re starting completely from scratch following the monetary guidelines put out by the USDA for the Cost of Food at Home Thrifty Food Plan.  The USDA attaches a weekly dollar amount to each person dependent on age …