Food Spending Plan and Budget for August

It is looking like another unorganized month for my Budget. I’m adjusting to having two more people in the house since my oldest daughter and her SO are here. Plus I have not been doing my job of meal planning like I know I should and I do notice that reflected in our spending. Our Budget coincides with my husbands once month paycheck so it goes from the 23rd of the month to the 22nd of the following month. As of today, I’m well into having spent a good chunk of money. Here is what I’ve spent so far…

Cowshare: 54.00

Azure Standard

  • Sucanat 6.00
  • RealSalt 6.15
  • Brown Rice 5.15
  • 2 pounds Yellow Squash 2.95
  • 2 bags Red Cabbage 6.40
  • 2 pounds Zucchini 5.90
  • 1 pound Garlic Powder 4.50
  • 2 pounds Raisins 6.10
  • 5 pounds Popcorn 4.50
  • 25 pounds Hard Red whole wheat flour 12.45
  • 15 pounds Creamy Peanut Butter

Total (including Shipping) $130.83

Shopping Trip #1

  • Hunt Ketchup 1.79
  • Tomatoes (3 cans) 1.98
  • Coconut Milk (2 cans) 4.38
  • Kippers 1.29
  • Rice Sticks 1.99
  • Coffee 5.99
  • White sugar 1.99
  • Balsamic Vinegar 2.99
  • WW Flour 2.79
  • Applesauce 1.50
  • Baking Cocoa (2 cans) 4.58
  • Choco Chips 1.69
  • Peanut Butter 1.99
  • Olive Oil 4.49
  • Butter 3 pounds 5.oo
  • Tillamook Cheddar Cheese 5 pounds 15.99
  • 1 gallon whole milk 2.00
  • Buttermilk .39
  • 4.27 pounds ripe bananas 1.67
  • Strawberries 1.50
  • Cantaloupe 1.50
  • Romaine lettuce 1.29
  • Leaf Lettuce 1.49
  • Cilantro .59
  • Green onions .59
  • Potatoes 1.99
  • Cucumbers 1.38
  • Parsnips 1.69
  • Onions 1.73
  • Turnips 1.50
  • Bacon 10.99

Total 89.73

Shopping Trip #2 (Camping Stuff)

  • Graham Crackers 1.89
  • Choco Bars 2.50
  • Marshmallows 1.49
  • Pork Rinds 1.89
  • Salsa 2.49
  • Oreos 2.99
  • Tortilla Chips 1.99
  • Green Chilies (2 cans) 1.78
  • 2 gallons water 1.58
  • Orange juice 2.50
  • Newman’s Lemonade 2.00

Total 23.10

Take and Bake Pizzas- 25.85

Total to date: 323.51

Tonight I’ll be going to the farmers market and picking up my Beef CSA (50.00). I’m thinking that I’ll spend around $20 or so at each market visit unless I find some great deals for buying in bulk to preserve for the winter. And I’m going to need to make another grocery store trip or two also. I’m setting a budget of $550 for this month. That leaves me $226.49 available until August 22. I’ll try to do a better job this month of keeping track then I did last month.

M.D. Copper
M.D. Copper is a Wyoming wife and mama. After reading Nourishing Traditions in early 2009, her family began transforming their diet to whole, unprocessed, nutrient dense foods—a little at a time while stretching their food dollars. M.D. is passionate to share how, with a little creativity, anyone can transition to a real foods diet without overwhelming their food budget. M.D. began blogging in late 2009 and has amassed a collection of frugal recipes and methods. Her specialties include cooking with wild game and creating “Stretchy Beans”. M.D. has discovered a love of writing. She has penned four books focusing on healthy eating on a budget and is trying her hand at fiction writing.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *